- trūkčioti
- trū́kčioti, -ioja, -iojo K, P.Skar, NdŽ, trūkčióti, -iója, -iójo; Sut
1. tr. už ko suėmus ar paėmus tampyti, timpčioti. | prk.: Mane žmonės iš visų pusių trūkčioja: papasakok, padėk, patark rš. ║ intr. tarpais smarkokai patraukti, retkarčiais truktelėti: Ans tiktai trū́kčio[ja], netrauka kaip reik Als. Trauk vienokiai, netrūkčiok! Šitei trū́kčiodamas ir virvę nutrauksi Ds. ║ intr. netolygiai ką daryti (judėti, veikti, dirbti, funkcionuoti): Arklys trū́kčioja, nevienodai veža DŽ. Sunkvežimis iriasi duobėtu miško keliuku kaukdamas, trūkčiodamas rš. Troleibusas dūzgia, supa, trūkčioja V.Bub. Arklavaris menkas, ir [kuliamoji] mašina eita trūkčiodama Šts. | prk.: Šiame eilėraštyje vykusiai panaudotas trūkčiojantis, kapotas ritmas, laužyta eilutė rš. | Mūsų aiški kalba, o tie (žemaičiai) trūkčiója, trūkčiója! Graž. Gamybos kreivė vis dar trū́kčioja DŽ.
2. tr. traukioti į save: Seniui trūko kantrybės: jis triukšmingai stumdė ir trūkčiojo prie savęs krėslą rš.
3. tr., intr. protarpiais smarkokai timpčioti, kilnoti (pečius, antakius): Trū́kčioti pečius Rtr. Trūkčiojo žilus antakius ir neramiai žiūrėjo į ją rš. Martynas mandagiai linkteri galva ir trūkčioja pečiais I.Simon.
4. intr. KII129, K, KŽ būti traukomam, nevalingai tampytis, virpčioti, krūpčioti: Labai trū́kčio[ja] žandas – niervos Krš. Nusgando, trū́kčioja akis vaikui Žmt. O vaikas trū́kčiojo trū́kčiojo, seilytės pradėjo eit iš burnytės, i pasdarė negyvas Upn. Jo akys buvo užmerktos, jo gyslos trūkčiojo LC1883,37. Jo veidu ritosi ašaros, pečiai pamažu trūkčiojo A.Vencl. Veidas trūkčiojo iš skausmo rš. Jo veidas buvo raudonas, kietai sučiauptos lūpos trūkčiojo V.Bub. Nelaimingojo kūnas spazmiškai trūkčiojo nuo kiekvieno smūgio, bet jis nerėkė, nevaitojo V.Myk-Put. | Daug dirbi – akes trū́kčioja (juok.) DrskŽ. | impers. tr.: Jei akį trūkčioja – giminėse kas nors mirs LTR(Rš). ║ tr. spurdinti, mataruoti: Kampe, įtempusi saitą ir trūkčiodama paskutiniąsias kojas, gulėjo karvė V.Bub.
5. intr. NdŽ sriūbčioti valgant arba geriant.
6. intr., tr. šnirpščioti: O paskui trūkčiodamas nosimi, man skundėsi rš.
7. intr. Rtr smarkiau reikštis su pertrūkiais, trūkinėti: Jos balsas trūkčioja, ji tankiai alsuoja, net girdėti V.Bub. Prabilo jis trūkčiojančiu balsu rš. Trū́kčiojantis kukčiojimas NdŽ. Kraujas trykšta iš žaizdos trūkčiojančia srove, stūmiais, kurie atitinka širdies susitraukimą rš. Trūkčiojamoji srovė VĮ.
trū́kčiojamai adv.: Iš baimės jis kalbėjo trūkčiojamai rš. Kai pradedama dusti – sumažinti tempą, sustoti ir 2–3 kartus trūkčiojamai įkvėpti rš.◊ pečiaĩs trū́kčioti DŽ stebėtis: O vėliau, kada marti lagaminus atidarė, moterys tik pečiais trūkčiojo J.Paukš.\ trūkčioti; ištrūkčioti; patrūkčioti; sutrūkčioti
Dictionary of the Lithuanian Language.